“Spune-ne cum e în ZONA TA!” un demers CeRe de identificare a problemelor de mediu din 42 de micro-comunități bucureștene

0

CeRe: Centrul de Resurse pentru participare publică, în parteneriat cu Fundația Comunitară București, derulează un proiect la nivelul unor zone specifice din București, prin care urmărește identificarea problemelor de mediu din spațiul public cu care se confruntă locuitorii. Scopul cercetării online desfășurate de CeRe în 42 de micro-comunități bucureștene este de a identifica problemele de mediu ale locuitorilor din comunitățile respective, dar și de a intra în contact cu persoane dornice să se implice în rezolvarea acestora prin intermediul unor activități comunitare și/sau de advocacy. Totodată, această cercetare este dezvoltată și offline, prin intermediul unor chestionare din ușă în ușă, a unor întâlniri comunitare și interviuri cu persoane resursă din comunități.

Cercetarea este o acțiune a Platformei de mediu pentru București dedicată susținerii inițiativelor de mediu ale micilor comunități din oraș. Platforma de mediu pentru București este un program colaborativ, inițiat de Fundația Comunitară București și ING Bank.

HARTĂ aici.

Vă invităm să contribuiți la desfășurarea cercetării, prin completarea unui formular online, în care să ne semnalați care sunt problemele de mediu cu care vă confruntați în spațiul public.

Prin acest demers, invităm locuitorii orașului, care se regăsesc într-una dintre cele 42 de zone delimitate pe această HARTĂ, să completeze CHESTIONARUL online și să ne transmită care sunt problemele de mediu cu care se confruntă în comunitate. Pentru informații suplimentare este disponibilă adresa – intrebari@cere.ong

Ce urmează după încheierea etapei de cercetare online și offline derulate de CeRe? 

Rezultatele cercetării efectuate de CeRe în format online și offline vor fi ulterior utilizate de către Fundația Comunitară București în “Platforma de finanțări pentru micro-comunități”. În luna februarie, Fundația Comunitară București va lansa, în cadrul programului strategic „Platforma de mediu pentru București”, un apel de idei pentru înscrierea într-un incubator de proiecte. Astfel, alături de specialiști vor transforma problemele semnalate de publicul implicat în cercetare, în proiecte de mediu viabile, iar la finalul incubatorului proiectele selectate vor primi finanțare și alte resurse pentru implementare.

Despre autor

avatar

Centrul de Resurse pentru participare publică – CeRe: Împreună cu cetăţeni, organizaţii şi comunităţi, construim zi de zi o lume justă, echitabilă şi solidară în care vocile oamenilor sunt centrale în luarea deciziilor publice

Comentează

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.